بازیافت سی دی

بازیافت سی دی

بازیافت سی دی

سی‌دی‌ها قابل بازیافت هستند، اما نمی‌توانید آن‌ها را فقط در سطل بازیافت کنار خیابان خود بیندازید. اکنون که گوش دادن به موسیقی به سرویس‌های پخش آنلاین تغییر کرده است، ممکن است تعداد زیادی سی‌دی در جعبه‌هایی در خانه خود داشته باشید که راه درستی برای بازیافت سی دی یا تغییر کاربری آنها وجود دارد.

این دیسک های فشرده از پلاستیک پلی کربنات ساخته شده اند که به عنوان پلاستیک شماره 7 یا “سایر” طبقه بندی می شود. بازیافت این پلاستیک ها اغلب دشوارتر است. سی دی ها گاهی اوقات حاوی رگه هایی از آلومینیوم و طلا هستند که به راحتی قابل بازیافت هستند. ممکن است مجبور باشید برای یافتن مکانی برای بازیافت سی دی های قدیمی خود به مشکل بخورید، اما راه های هوشمند و سازگار با محیط زیست زیادی نیز برای استفاده مجدد از آنها وجود دارد.


نحوه بازیافت سی دی

سی دی ها حاوی ۹۹% پلی کربنات و در نهایت ۱% اطلاعات ذخیره شده، تراشه لایه بازتابی هستند. گاهی اوقات فقط یک یا دو جزء قابل بازیافت هستند.

پیدا کردن گزینه های بازیافت می تواند دشوار باشد، اما نباید سی دی های خود را در سطل زباله بیندازید. تخمین زده می شود که بیش از 1 میلیون سال طول می کشد تا یک سی دی به طور کامل در محل دفن زباله تجزیه شود. و اگر سی دی ها تجزیه شوند، می توانند مواد شیمیایی مضر از جمله اسید هیدروکلریک، دی اکسید گوگرد و دیوکسین ها را در هوا آزاد کنند. پلاستیک پلی کربنات حاوی BPA یا بیسفنول A است که با مشکلات سلامتی مانند مشکلات تولید مثل، بلوغ زودرس، فشار خون و بیماری قلبی ارتباط دارد.

در بیشتر موارد، نمی‌توانید سی‌دی‌های پلاستیکی را با بازیافت معمولی کنار خیابان قرار دهید. گاهی اوقات، جعبه های سی دی پلاستیکی را می توان بازیافت کرد، زیرا آنها از پلاستیک شماره 6 قابل بازیافت آسان تر ساخته شده اند.

اگر نمی‌توانید سی‌دی‌ها را در خانه بازیافت کنید، ممکن است بتوانید یک مرکز بازیافت در نزدیکی پیدا کنید که آنها را بپذیرد. آنها می توانند در دسته زباله های الکترونیکی شهر شما قرار بگیرند. مرکز حامی بازیافت خریدار سی دی ها با بهترین قیمت می باشد. تنها کافیست با کارشناسان حامی بازیاف تماس بگیرید. شما می توانید سی دی های خود را به این مرکز پست کنید و مطمئن شوید که برای استفاده های جدید بازیافت می شوند.

شرکت های تخصصی بازیافت سی دی ها را تمیز، آسیاب، مخلوط و ترکیب می کنند تا به پلاستیک تبدیل شود که می تواند برای اقلامی مانند قطعات خودرو، تجهیزات اداری، و چراغ های خیابانی مورد استفاده مجدد قرار گیرد.

همچنین مرکز حامی بازیافت خریدار انواع ضایعات الکترونیکی شامل ضایعات کامپیوتر، بردهای مخابراتی و … می باشد. موادی که طول عمر بیشتری ندارند به کوچکترین اجزای خود (فلزات، پلاستیک و غیره) تجزیه می شوند و در تولید محصولات جدید استفاده می شوند. هیچ مواد خطرناک یا اجزای منسوخ شده برای پردازش یا دفع به خارج از کشور نمی رود.”

راه های استفاده مجدد از سی دی ها

شما همچنین می توانید با استفاده مجدد و استفاده مجدد از سی دی های خود خلاقیت به خرج دهید. اگرچه ممکن است دیگر موسیقی خود را نخواهید، اما افراد دیگر علاقه مند به گوش دادن هستند یا به دنبال فروشگاه‌های موسیقی یا سایت‌های آنلاینی باشید و پیشنهاد آنها را برای فروش در گروه های رسانه های اجتماعی در نظر بگیرید. اگر سی دی ها دارای خراش های جزئی هستند نگران نباشید. برخی از فروشگاه های ضبط تجهیزاتی دارند که آنها را تعمیر می کنند. می‌توانید مقداری از آن را در خانه با زدن خمیر دندان غیرژله‌ای روی یطح خش های سی‌دی درست کنید.

بازیافت سی دی

اگر ترجیح می دهید سی دی های خود را اهدا کنید، آنها را در جعبه قرار دهید و در یک کتابخانه محلی بگذارید. ممکن است بتوانید آنها را به مدارس یا خانه های سالمندان اهدا کنید.برخی فروشگاه‌ها ، سی‌دی‌های مستعمل را مجدداً می‌فروشند و به آنها زندگی دومی می‌بخشند و در عین حال برای اهداف خود درآمد کسب می‌کنند.

اگر احساس مسیولیت می‌کنید، سی‌دی‌ها را می‌توان به روش‌های مختلف تغییر کاربری داد. آنها را با کمی چسب و هر آنچه در جعبه کاردستی شما هست به بچه ها بدهید. از آنها به عنوان زیور آلات درخت کریسمس، زیر لیوانی نوشیدنی یا یخ خراش برای شیشه جلوی خود استفاده کنید. آنها را تکه تکه کنید و در اطراف قاب ها و آینه ها بزنید. همچنین می‌توانید آن‌ها را در باغ سبزیجات آویزان کنید تا پرندگان را بچرخانید و از آنها غافلگیر شوید و از گیاهان خود در برابر حملات ناخواسته محافظت کنید. گزینه ها بی پایان هستند، بنابراین دلیلی وجود ندارد که اجازه دهید سی دی های استفاده شده را در محیط زیست بریزند یا آنها را به محل دفن زباله بفرستند.

یک نکته پایانی: مرکز حامی بازیافت ترجیح می دهد تا حد امکان از انداختن اقلام در محل دفن زباله خودداری کند، ممکن است تنها گزینه شما برای سی دی های قدیمی دور انداختن آنها باشد بنابراین با کارشناسان حامی بازیافت تماس حاصل فرمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید