بازیافت برد موبایل

مزایای بازیافت برد موبایل

در هر کیلو برد موبایل چقدر طلا وجود دارد؟ آیا نحوه استخراج طلا از بازیافت برد موبایل را یاد گرفتید؟ برد موبایل یکی از قطعات اصلی و مهم هر تلفن همراه است. که به عنوان قلب آن عمل می کند. اما این قطعه نیز مانند سایر قطعات الکترونیکی حساس بوده و بر اثر عوامل مخرب از کار افتاده و به گروه ضایعات می پیوندد.
هر ماده ای که دیگر قابل استفاده نباشد و قابل بازیافت باشد ضایعات نامیده می شود. در واقع ضایعات ارزش مالی دارد و قابل فروش است. زباله ها به سه دسته فلزی، غیرفلزی و الکترونیکی تقسیم می شوند.

  • هر وسیله فلزی غیر قابل استفاده در زمره ضایعات فلزی قرار می گیرد که مهمترین آنها ضایعات مس و آلومینیوم می باشد.
  • زباله های غیرفلزی شامل شیشه، پلاستیک، کاغذ و سایر موادی است که از فلز ساخته نشده اند.
  • زباله های الکترونیکی همانطور که از نامشان پیداست شامل وسایلی می شود که به نوعی با برق کار می کنند.

در ادامه به بررسی یکی از مهم ترین زباله های الکترونیکی یعنی تلفن همراه می پردازیم.

امروزه تلفن همراه به یکی از ملزومات زندگی بشر تبدیل شده است و تقریباً همه از جوان تا پیر از آن استفاده می کنند.

ضایعات موبایل

ممکن است در هر خانه به تعداد اعضای خانواده تلفن همراه وجود داشته باشد یا حتی برخی افراد اتفاقاً تلفن همراه نداشته باشند و از دو یا سه گوشی موبایل استفاده کنند.

با این حجم عظیم استفاده از موبایل، قطعاً می توان کوه هایی از تلفن های همراه شکسته و سوخته را تصور کرد که به عنوان زباله شناخته می شوند. اما سوال مهم این است که ضایعات موبایل چه فایده ای دارد؟

جالب است بدانید که قطعات موبایل حاوی فلزات با ارزشی مانند طلا، نقره، مس، پالادیوم و … هستند که می توان آنها را به طور سودآوری بازیافت کرد.

یکی از با ارزش ترین قطعات گوشی موبایل، برد الکترونیکی آن است که با استفاده از آن می توان فلزات با ارزشی مانند طلا را به کمک بازیافت از آن استخراج کرد، پایه های اتصال علاوه بر برد موبایل، پین های اتصال نیز دارای روکش طلا می باشند. که آنها را برای بازیافت ارزشمند می کند.

البته وجود این فلزات گرانبها در گوشی های همراه به عوامل مختلفی از جمله برند موبایل، سال ساخت، کشور سازنده و … بستگی دارد. به عنوان مثال، تلفن های همراه اندرویدی امروزی نسبت به تلفن های همراه قدیمی دارای درصد کمتری از طلا و نقره هستند.

بازیافت برد موبایل

در مرحله اول بازیافت زباله های موبایل، مواد خطرناک و مواد فلزی و پلاستیکی از آنها جدا می شود.

سپس قطعات و پیوندهایی که حاوی مقادیر طلا هستند به روش های مختلف مانند پین و تراشه از برد جدا می شوند.

در پایان، یک برد خالی باقی می‌ماند که قابل بازیافت است و روکش طلا دارد.

ضایعات تلفن های همراه با استفاده از دو روش تیزاب کاری  و قالکاری بازیافت می شوند.


مزایای بازیافت برد موبایل

با توجه به مطالب ذکر شده حتما متوجه شده اید که ضایعات موبایل حاوی فلزات ارزشمندی هستند که بازیافت آنها می تواند به اقتصاد کشور کمک کند و آنها را به چرخه تولید بازگرداند. اما مزیت بازیافت این زباله ها به همین جا ختم نمی شود و بازیافت آنها به حفاظت از محیط زیست نیز کمک می کند.

علاوه بر عناصر ارزشمندی مانند طلا و نقره که در ضایعات موبایل وجود دارد، عناصر سمی مانند سرب، جیوه، نیکل، کادمیوم و … نیز در آن یافت می شود که هر کدام می توانند باعث آلودگی آب، هوا و محیط زیست شوند. . به عنوان مثال، کادمیوم موجود در باتری های موبایل یکی از عناصر خطرناکی است که می تواند باعث آلودگی آب و آسیب به افراد شود.

دفن زباله های الکترونیکی مانند تلفن همراه کار اشتباهی است زیرا باعث آلودگی محیط زیست می شود. در نتیجه وجود عناصر ارزشمند در کنار عناصر سمی، بازیافت زباله های سیار را ضروری می کند.

بازیافت برد موبایل

خرید برد موبایل

فلزات نجیب و ارزشمند موجود در زباله های الکترونیکی طلا، نقره، پلاتین، پالادیوم، رودیوم، پلاتین و مس هستند که متاسفانه در کشور ما فقط دانش استخراج دو تا سه فلز را دارند.

در ایران تنها استخراج طلا و نقره از زباله های الکترونیکی توسط قالکار های قدیمی انجام می شود. بیشتر قالکارها در شهرهای تهران، اصفهان، زنجان و تبریز هستند که این دانش و حرفه را از اجداد خود به ارث برده اند.

بردهای ضایعاتی موبایل و کامپیوتر از نظر کیفیت و قیمت و میزان طلای موجود در آنها ارزیابی می شود.

اگر هر نوع ضایعات تلفن همراه برای فروش دارید، با کارشناسان حامی بازیافت تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید