در چه قسمت هایی از موبایل طلا وجود دارد؟

استخراج طلا از موبایل

استخراج طلا از موبایل

با توجه به استفاده روزافزون مردم از تلفن همراه، بازیافت زباله های آنها و استخراج طلا از موبایل نیز به موضوعی سودآور تبدیل شده است.

زباله های موبایل یکی از مهم ترین زباله های الکترونیکی است که حاوی فلزات ارزشمندی مانند طلا، نقره، پالادیوم و پلاتین است.

یکی از فلزات پرطرفدار در میان آنها طلا است که در قطعات گوشی موبایل یافت می شود.

شما می توانید مقداری از طلاهای موجود در تلفن همراه را با چشمان خود ببینید. مانند پین ها و اتصالاتی که با طلا پوشانده شده اند. البته قطعات دیگری مانند تراشه ها نیز حاوی طلا هستند که با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند.

به طور خلاصه می توان گفت که قطعاتی مانند برد ، چیپ ها، خازن ها و پین های تلفن همراه حاوی مقداری طلا هستند.

زباله های موبایل علاوه بر وجود فلزات ارزشمندی مانند طلا، حاوی فلزات خطرناکی نیز هستند که می توانند باعث آلودگی محیط زیست شوند. به عنوان مثال در باتری های موبایل از فلز کادمیوم استفاده می شود که یک فلز سمی است و به مردم و محیط زیست آسیب می رساند.

در زیر به بررسی روش استخراج طلا از تلفن همراه می پردازیم.


استخراج طلا از برد موبایل

ابتدا بردهای موبایل در کوره قرار می گیرند و با سرب، کربنات و زغال سنگ شارژ می شوند و پس از چند ساعت کاملا ذوب می شوند. سپس سرباره ها از کوره خارج می شود و به شکل هلال در کف کوره باقی می ماند، این قرص ها که بیشتر مس و حاوی فلزات گرانبها است از کوره استخراج و در اسید نیتریک حل می شود. اسید نیتریک این قرص را کاملا حل می کند و یک رسوب سیاه رنگ در کف اسید می نشیند. این رسوب حاوی طلا و پلاتین است و سایر فلزات گرانبها مانند پالادیوم و نقره در اسید حل شده اند.

در مرحله بعد، رسوب حاوی طلا و پلاتین توسط کوره مخصوص ذوب شده و به فلز طلا تبدیل می شود.

طلای استخراج شده طلای 24 عیار است. تمامی تلفن های همراه دارای سیم کارت برای برقراری تماس هستند. اما جالب است بدانید که سیم کارت ها حاوی مقداری طلا نیز هستند.

استخراج طلا از موبایل


استخراج طلا از سیم کارت

در تمام سیم کارت های دنیا مقدار بسیار کمی طلا وجود دارد و با جمع آوری تعداد زیادی سیم کارت می توان مقدار قابل توجهی طلا از سیم کارت استخراج کرد.

سیم کارت ها را در ظرف پریکس قرار دهید و سپس اسید تیزآب سلطانی را به اندازه ای که روی سیم کارت ها را بپوشاند به آن اضافه کنید.

سپس محلول را روی حرارت غیر مستقیم قرار دهید تا روکش طلای سیم کارت ها به طور کامل در تیزآب سلطانی حل شود.

پس از حل شدن کامل طلای آبکاری شده در اسید، به جای استفاده از متابی سولفید سدیم که در بازار ایران وجود ندارد، سولفات آهن آزمایشگاهی که نسبتاً ارزان و معقول است را اضافه کنید. اسید کاملاً از محلول شسته شده و طلا به 24 عیار می رسد.

لازم به ذکر است که اگر این مراحل ریگشور انجام نشود، ارزش طلای شما به زیر 12 عیار می رسد و پس از آن هیچکس طلای شما را نخواهد خرید.

اگر محلول حاوی نقره باشد باید جوهر نمک را از آزمایشگاه به آن اضافه کنیم تا وقتی که جوش سفید رنگ انجام میشود، جوهر نمک را اضافه کرده و بعد محلول را به مدت 24 ساعت در جای ثابتی قرار می دهیم تا کاملا لجن نقره یا همان کلرید نقره ما ته نشین شود.

بعد از مراحل ریگشور را انجام میدهیم تا اسید کاملا از محلول شسته شود تا بعد از این که کلرید نقره را ذوب کردیم نقره ما کاملا خالص شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد استخراج طلا از موبایل می توانید با کارشناسان حامی بازیافت تماس حاصل فرمایید.
به عنوان مثال، تلفن های همراه ضایعاتی از نظر کیفیت و کمیت طلا و نقره به چهار قسمت تقسیم می شوند:

بردهای قدیمی یا همان بردهای اصلی

این بردها شامل برندهای برند قدیمی نوکیا، سونی اریکسون، آلکاتل، زیمنس، ال جی، سامسونگ می باشد.

بردهای چینی با دو سیم کارت

اکثر این گوشی ها تقلبی هستند و زیر مجموعه هیچ کدام از برندهای اصلی محسوب نمیشوند که از آی سی های کمتری و طلای کمتری زیر سی پی یو استفاده شده است. از نظر قیمت تقریبا نیمی از بردهای قدیمی قیمت دارند.

بردهای هندی

این بردها ساخت هند است. از نظر ضخامت، بردها بسیار نازک هستند و از آی سی های کمتری استفاده می شود. به جای روکش طلایی، صفحه کلید آنها کربنی و دکمه های آنها معمولا مشکی است. در مورد قیمت، قیمت آنها تقریبا یک چهارم قیمت بردهای اصلی و نصف قیمت بردهای چینی است.

برد های تبلت

برد ضایعاتی تبلت بزرگتر از بردهای موبایل هستند و از نظر کیفیت و قیمت، طلا و نقره کمتری نسبت به بردهای موبایل قدیمی دارد. تقریباً تا آنجا که قیمت آنها تقریباً یک چهارم قیمت بردهای اصلی است.

سالانه میلیون ها تلفن همراه به دلایل مختلف از جمله پیشرفت تکنولوژی، آسیب دیدگی و … با یک مدل جدید جایگزین می شوند. این گوشی های دور ریخته شده می توانند به محیط زیست آسیب بزنند.

اکثر تلفن های همراه حاوی فلزات گرانبها هستند که برای صرفه جویی در انرژی و منابع قابل بازیافت هستند. هنگامی که این مواد به محل های دفن زباله ختم می شوند، می توانند هوا، خاک و آب آشامیدنی را آلوده کنند. به عنوان مثال، سرب مورد استفاده در تلفن های همراه یک ماده شیمیایی سمی است و اگر در معرض سطوح بالای آن قرار گیرد، می تواند اثرات منفی بر سلامتی داشته باشد.

ضایعات برد موبایل اصلی

بردهای اصلی شامل برندهایی مانند نوکیا، سونی اریکسون، زیمنس، آلکاتل، ال‌جی هستند که در سال 2012 به بالا تولید شده‌اند و معمولاً بردهای سنگین‌تر و آی سی های بیشتری دارند. و آی سی، سی پی یو های آنها دایره های طلایی هستند که با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیستند و زیر ذره بین یا میکروسکوپ کامل دیده می شوند.

مقدار طلا در هر کیلوگرم تقریباً 1 گرم طلای 24 عیار و 6 گرم نقره است.

ضایعات برد موبایل چینی

بردهای چینی شامل بردهای JLX، بردهای سبز پهن و 95 درصد این بردها دو سیم کارت و مدارهای مجتمع کمتری نسبت به بردهای اصلی دارند و رنگ دکمه های آنها طلایی است که روکش بسیار ضعیف تری نسبت به بردهای اصلی دارد. و آی سی سی پی یو آنها اصلا دور طلایی نیستند.

مقدار طلا در هر کیلوگرم تقریباً 500 طلای 24 عیار و 4 گرم نقره است.

ضایعات برد موبایل هندی

بردهای هندی که به بردهای دکمه زغالی معروف هستند و این بردها بسیار نازک هستند، به راحتی خم می شوند و ساخت کشور هندوستان هستند که اکثر آنها بردهای سری N نوکیا هستند که ساخت هند و چین هستند.

مقدار طلا در هر کیلوگرم تقریباً 300 طلای 24 عیار و 2 گرم نقره است.

ضایعات برد تبلت موبایل

بردهای تبلت که معمولاً بزرگتر و سنگین تر از سایر بردها هستند.

مقدار طلا در هر کیلوگرم تقریباً 400 طلای 24 عیار و 3 گرم نقره است.

ضایعات برد موبایل اندروئید

بردهای اندروید معمولا به صورت هلالی شکل هستند که از سال 2015 تولید شده اند و سیستم عامل آنها اندروید است که شامل برندهایی مانند هواوی، سامسونگ، آیفون و … می باشد.

مقدار طلا در هر کیلوگرم تقریباً 500 طلای 24 عیار و 3 گرم نقره است.

نتیجه این است که در هر کیلوگرم گوشی تلفن همراه 1 گرم طلای 24 عیار و 6 گرم نقره وجود دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید