آموزش مراحل استخراج طلا از ضایعات الکترونیکی

استخراج طلا از ضایعات الکترونیکی

استخراج طلا از ضایعات الکترونیکی یکی از بهترین راه ها برای کسب درآمد و همچنین حفظ این سرمایه و توسعه اقتصادی کشور است. ضایعات الکترونیکی که زباله های الکترونیکی نیز نامیده می شوند، اشکال مختلفی از تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی هستند که دیگر برای کاربران خود ارزشی ندارند یا دیگر هدف اصلی خود را برآورده نمی کنند.

زباله های الکترونیکی یکی از سریع ترین جریان های زباله در حال رشد است. اگرچه زباله های الکترونیکی حاوی ترکیبات پیچیده ای از مواد بسیار سمی هستند که برای سلامتی و محیط زیست خطرناک هستند، بسیاری از محصولات نیز حاوی مواد قابل بازیافت ارزشمندی هستند که در مقایسه با زباله های خانگی سنتی، انواع مختلفی از زباله را ایجاد می کنند.

در این مقاله به استخراج طلا از ضایعات الکترونیکی می پردازیم.

مراحل استخراج طلا از زباله های الکترونیکی

ابتدا زباله های الکترونیکی را در اسید نیتریک حل می کنیم. فلزات اساسی مانند مس، برنج و سایر فلزات در اسید نیتریک حل می شوند. اما اگر روکش طلا یا کروم داشته باشد در اسید نیتریک حل نمی شود.

پس از آن، آنهایی که در اسید نیتریک حل نشده اند، بقیه را خارج کرده و با تیزاب سلطانی در حرارت غیر مستقیم حل می کنیم. پس از حل شدن روی حرارت غیر مستقیم قرار دهید تا به دمای 70 درجه برسد.

پس از رسیدن به این دما، به جای استفاده از متا دی سولفات سدیم برای بازیابی طلا از تیزاب سلطانی که به صورت رسوب بازیافت می شود، از سولفات آهن آزمایشگاهی کمک می گیریم.

متا دی سولفات که در بازار موجود است چینی است و منشاء کانادایی و آلمانی آن به دلیل گرانی و صرفه جویی در مصرف آن موجود نیست. در نتیجه از سولفات آهن آزمایشگاهی با خلوص بالا و بدون ناخالصی استفاده می کنیم.

سولفات آهن را در آب داغ حل کرده و زمانی که تیزاب سلطانی داغ است به آرامی سولفات آهن را به آن اضافه کنید. در این حالت اسید سولتانوئیک به شدت واکنش می دهد و گاز تیره ای به نام NO2 آزاد می شود.

باید عملیات افزودن سولفات آهن به اسید را چندین بار تکرار کنیم تا محلول از واکنش باز بماند. هنگامی که محلول واکنش نشان نمی دهد، متوجه می شویم که محلول تیزاب سلطانی حاوی طلا اشباع شده و طلایی در آن باقی نمانده است تا برگردد.

یک نکته مهم در مورد استخراج طلا از ضایعات الکترونیکی

خاصیت اسید این است که وقتی فلزی در اسید حل می شود برای بدست آوردن فلز قبلی از اسید باید فلز دیگری را به اسید اضافه کنیم تا فلز قبلی بدست آید. در نتیجه زمانی که می خواهیم طلا استخراج کنیم باید به آرامی سولفات آهن را اضافه کنیم تا طلا بدست آید.

پس از اتمام واکنش، محلول به مدت 48 ساعت کنار گذاشته شد و یک رسوب قهوه ای تیره رسوب داده شد.

پس از آن سه چهار مرتبه اسید را از این لجن ریشور کرده ( به اصطلاح شسته ) تا اسید از لجن خارج بشود. تا زمانی که آن را داخل پاتیل ذوب می کنیم عیار طلا پایین نیاید. در نتیجه سه چهار مرتبه این کار را انجام داده تا لجن عاری از اسید شود.

در مرحله بعد لجن را خشک می کنیم و با قلم مو جمع می کنیم و داخل بوته می ریزیم.

سپس به اندازه ایی که خود لجن هست بوراکس را آرام آرام به آن اضافه کرده و داخل بوته ذوب می کنیم.

پس از ذوب لجن، طلای ما به صورت فلز زنده و طلای زرد شکل می گیرد.

استخراج طلا از ضایعات الکترونیکی


مزایای استخراج طلا از ضایعات الکترونیکی

زباله های الکترونیکی شامل فلزات گرانبهایی مانند طلا، نقره، مس، پالادیوم، پلاتین و غیره است که بازیافت آنها می تواند اقتصاد کشور و همچنین چرخه تولید را رونق بخشد.

اما صرف نظر از عناصر ارزشمندی که در آنها وجود دارد، خطراتی نیز به همراه دارند. این ضایعات حاوی موادی مانند جیوه، سرب، کادمیوم و لیتیوم و غیره است که می تواند به افراد و محیط زیست آسیب برساند. کادمیوم که در باتری های موبایل استفاده می شود یکی از فلزات سمی است که می تواند باعث آلودگی آب های زیرزمینی شود.

قطعات کامپیوتر نیز می تواند با ایجاد تشعشعات به افراد آسیب برساند. سرب که یک فلز سنگین است در این ضایعات وجود دارد، مثلاً یک تلویزیون 8 پوند سرب دارد. جیوه همچنین در برخی از قطعات الکترونیکی استفاده می شود.

آموزش استخراج و بازیافت طلا از برد مدار الکترونیکی

بازیافت طلا از بردهای الکترونیکی که دسته بندی ها و روش های خاص خود را دارد که در ادامه به آن می پردازیم.


استخراج طلا از کیت های موبایل و قطعات کامپیوتر

  • جمع آوری تراشه های فلزی حاوی طلا در پردازنده های کامپیوتری، روکش دندان طلا و جواهرات
  • آنها را در فنجان قهوه قرار دهید.
  • دو فنجان جوهر نمک و یک فنجان آب اکسیژنه را در یک ظرف مخلوط کنید.
  • محلول جوهر نمک و آب اکسیژنه را داخل لیوان قهوه بریزید.
  • می توانید عملیات استخراج طلا را انجام دهید.

رها کردن یا دفن این زباله ها می تواند به محیط زیست و مردم آسیب برساند. بنابراین بهترین راه حل این مشکل بازیافت آنهاست. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد استخراج طلا از ضایعات الکترونیکی و فروش ضایعات الکترونیکی می توانید با مرکز حامی بازیافت تماس بگیرید.

یک خطای رایج هنگام استخراج طلا از بردهای الکترونیکی

بسیاری از خریداران ضایعات بر این باورند که منبع درآمد این نوع ضایعات پلاستیک به کار رفته در آن است.

افراد سودجو از پسماندهای الکترونیکی می توانند به دلیل قوانین بی حاشیه زیست محیطی ، مقامات فاسد و کارگران

با درآمد ناچیز سودهای قابل توجهی برداشت کنند. به صورت کیلیویی آن را در دستگاه های آسیاب خردکن می ریزند در صورتی که به ازای پاکسازی ۲ کیلوگرم نیاز به یک کیلو سرب است . و برای دستیابی به آینده ای پایدار و فوری نیاز به تدوین سیاست ها و استراتژی هایی برای دفع و بازیافت پسماندهای الکترونیکی به طور ایمن است.

از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست و بهتر است با داشتن اطلاعات کافی در مورد نحوه بازیافت زباله های الکترونیکی به سود کلان برسید. ترکیب پیچیده و مدیریت نامناسب زباله های الکترونیکی تأثیر منفی بر سلامت انسان دارد.

خرید ضایعات الکترونیکی با بالاترین قیمت

با توجه به اهمیت ضایعات الکترونیکی شما می توانید با تماس با کارشناسان حامی بازیافت این ضایعات را به بالاترین قیمت در بازار بفروشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید