بازیافت آلومینیوم از ضایعات

بازیافت آلومینیوم از ضایعات

ضایعات و بازیافت آلومینیوم


در میان فلزات، آلومینیوم یکی از محبوب ترین فلزات برای بازیافت است و بسیاری از تولیدکنندگان در سراسر جهان به دنبال آن هستند. بازیافت آلومینیوم به معنی فرآوری ضایعات آلومینیومی است که پس از تولید اولیه در محصولات مورد استفاده مجدد قرار می گیرد.
آیا آلومینیوم قابل بازیافت است؟
بله، آلومینیوم یکی از قابل بازیافت ترین مواد است. بازیافت ضایعات آلومینیوم تنها به 5 درصد انرژی مصرف شده برای تولید آلومینیوم جدید استخراج شده از سنگ معدن بوکسیت آن نیاز دارد.
آیا می توان آلومینیوم را به طور بی پایان بازیافت کرد؟
بله، آلومینیوم بی نهایت قابل بازیافت است. این بدان معنی است که می توان آن را بارها و بارها بدون از دست دادن هیچ خاصیت بازیافت کرد.

فرآیند بازیافت آلومینیوم

فرآیند بازیافت آلومینیوم بسیار کارآمد است. تنها 5 درصد از انرژی سرمایه‌گذاری شده برای تولید آلومینیوم جدید برای بازیافت همان مقدار مورد نیاز است و از آنجایی که آلومینیوم را می‌توان بی‌نهایت بارها استفاده کرد، پس از تکمیل فرآیند بازیافت، کیفیت از بین نمی‌رود. در زیر یک فرآیند گام به گام برای بازیافت آلومینیوم آورده شده است:
جمع آوری زباله های آلومینیومی – شامل بردهای الکترونیکی. ضایعات آلومینیوم را می توان با ضایعات فولاد مخلوط کرد. ضایعات با هم جمع آوری شده و به کارخانه بازیافت آلومینیوم منتقل می شود.

تفکیک – ضایعات (آلومینیوم و فولاد) به تأسیسات بازیافت مواد منتقل می شوند و در آنجا تمیز می شوند و در جریان های فلزی مختلف دسته بندی می شوند. آهن ربا برای جدا کردن فلزات استفاده می شود و آلومینیوم را به دلیل مغناطیسی نبودن پشت سر می گذارد. این مرحله برای اطمینان از جدا شدن آلومینیوم از سایر فلزات بسیار مهم است.
خرد کردن: آلومینیوم پس از انتقال به کارخانه های فرآوری مجدد، خرد شده یا به قطعات کوچک خرد می شود. این کار برای از بین بردن تمام رنگ ها و پوشش ها انجام می شود. خرد کردن نیز برای بهبود فرآیند ذوب انجام می شود.
تمیز کردن – قطعات آلومینیومی را از طریق فرآیندهای مکانیکی و شیمیایی تمیز می کنیم تا آنها را برای ذوب آماده کنیم.

ذوب – ضایعات آلومینیوم در کوره های با دمای بالا و ظرفیت بالا بارگذاری می شود و در دمای بیش از 700 درجه سانتیگراد ذوب می شود. مقدار قابل توجهی انرژی در این مرحله صرف می شود. با این حال انرژی مورد نیاز برای ذوب و بازیافت فلزات بسیار کمتر از انرژی مورد نیاز برای تولید فلزات با استفاده از مواد اولیه است.
خالص سازی – برای خالص سازی فلز مذاب، مواد زاید مختلف ایجاد شده در فرآیند ذوب به صورت مکانیکی یا با استفاده از گاز کلر و نیتروژن حذف می شوند.

ایجاد آلیاژهای آلومینیوم – آلیاژهای آلومینیوم با افزودن فلزاتی مانند مس، روی، منیزیم یا سیلیکون به مخلوط مذاب ایجاد می شوند. فرمول های آلیاژی بر اساس کاربردهای خاص برنامه ریزی شده برای آلومینیوم بازیافتی انتخاب می شوند.
ترکیب – فلز مذاب درون شمش‌هایی ریخته می‌شود که می‌توان آن‌ها را برای تولید محصولات جدید به کارخانه‌های فرآوری یا تولید آلومینیوم منتقل کرد. آلومینیوم بارها و بارها بازیافت می شود. در واقع، تقریباً 75 درصد از کل آلومینیوم در سطح جهان بازیافت می شود.

بازیافت آلومینیوم از ضایعات
بازیافت آلومینیوم از ضایعات

مزایای بازیافت آلومینیوم

بازیافت آلومینیوم به دلیل مزایای زیادی که دارد یک فرآیند بسیار مهم است.

صرفه جویی در انرژی – با بازیافت آلومینیوم، حدود 5 درصد از انرژی مورد نیاز برای ایجاد آلومینیوم از بوکسیت مصرف می شود.
حفظ محیط زیست – آلومینیوم فلزی است که از پوسته زمین به صورت سنگ معدن بوکسیت استخراج می شود.
بازیافت آلومینیوم از استخراج و دفع مداوم این کالای ارزشمند جلوگیری می کند. علاوه بر این، بازیافت آلومینیوم باعث صرفه جویی در حدود 95 درصد از انتشار گازهای گلخانه ای در مقایسه با فرآیند تولید “اولیه” می شود.

کاهش دفن زباله – اگرچه آلومینیوم یکی از قابل بازیافت ترین مواد موجود در بازار امروز است، اما هنوز هم آلومینیومی وجود دارد که به محل دفن زباله ختم می شود. آلومینیوم هرگز فرسوده نمی شود.

  • آلومینیوم را می توان به طور بی پایان بازیافت کرد بدون اینکه کیفیت خود را از دست بدهد.
  • آلومینیوم در هر مرحله از چرخه زندگی خود، از تولید تا استفاده نهایی، ارزشمند است.
  • آلومینیوم از فلز بازیافتی آلومینیوم تولید می کنند و آنها فلز اولیه را برای تبدیل به محصولات نیمه تمام خریداری می کنند.
  • بازیافت آلومینیوم برای محیط زیست و مردم در سراسر جهان بسیار مهم است.
  • اتخاذ بازیافت زباله جامد و کاهش انتشار دی اکسید کربن برای همه اقتصادهای جهانی ضروری است.

تقاضا برای آلومینیوم در سال‌های اخیر به‌طور پیوسته افزایش یافته است و انتظار می‌رود در دو دهه آینده افزایش بیشتری پیدا کند، زیرا صنایع خودروسازی و ساختمانی اروپا احتمالاً در میان متنوع‌ترین کاربران نهایی این فلز هستند. در صنعت خودروسازی، نیاز به خودروهای سبک باعث افزایش تقاضا برای آلومینیوم، به ویژه آلیاژهای آلومینیوم فورج شده برای استفاده در خودروهای الکتریکی شده است، زیرا صنعت از موتورهای احتراق داخلی که از آلیاژهای ریخته‌گری استفاده می‌کنند دور می‌شود.
با توجه به موارد ذکر شده، ضایعات آلومینیوم یکی از ضایعات با ارزش و پرطرفدار در جهان است و در صنایع مختلف از جمله خودروسازی کاربردهای فراوانی دارد.

ضایعات آلومینیوم بخشی از ضایعات الکترونیکی هستند که عملکرد خود را از دست داده و قابل بازیافت هستند.
همانطور که از نام زباله پیداست به این اشیاء و محصولات قابل بازیافت گفته می شود. همه این ضایعات حاصل محصولاتی هستند که از آهن و آلومینیوم یا مواد الکترونیکی استفاده می کردند و در ابتدا به عنوان یک محصول سالم و کاربردی مورد استفاده قرار می گرفتند.
اما به مرور زمان کارایی خود را از دست داده و دیگر مانند قبل عمل نمی کنند و فرسوده شده اند که در این صورت می توان آنها را دور انداخت و چرخه زندگی آنها برای همیشه به پایان می رسد اما به جای دور ریختن از روشی به نام بازیافت استفاده می شود .

فواید بازیافت ضایعات آلومینیوم


1-حفاظت بیشتر از محیط زیست
2- صرفه جویی در منابع
3- کاهش آلودگی محیط زیست
4- کمک به کار در این زمینه

1- حفاظت بیشتر از محیط زیست
هر چه مردم در بازیافت زباله های ناشی از ضایعات فلزی و غیرفلزی دقت بیشتری داشته باشند و زباله های الکترونیکی را جدا کرده و از طریق خریدار ضایعات الکترونیکی به کارخانه تخصصی بازیافت ارسال کنند، ضایعات کمتری ایجاد می شود و میزان زباله ها بسیار کاهش می یابد که برای حفظ محیط زیست بسیار موثر است.
2- صرفه جویی در منابع
از ابتدای پیدایش مردم به دنبال مواد و معادنی بودند تا در وسایل مورد نیاز استفاده کنند، نحوه مصرف ما مهم است، همچنان به آهن نیاز خواهیم داشت. بازیافت ضایعات الکترونیکی به ما کمک می کند تا منابع را حفظ کنیم تا این منابع برای نسل های آینده باقی بماند.
3- کاهش آلودگی محیط زیست
آلودگی های زیست محیطی ناشی از ضایعات آهن یا ضایعات آلومینیوم می تواند برای اکوسیستم و چرخه زندگی بسیار مضر باشد و چهره شهر را زشت کند، اما بازیافت ضایعات آلومینیوم باعث می شود که ضایعات آلومینیوم حاصل از ضایعات الکترونیکی به شکل دیگری ایجاد شود و به صورت سایر فرآورده های آهنی به محیط بازگردانده شده و مجددا قابل استفاده شود.

4- کمک به کاریابی
با ساخت و فعالیت در زمینه بازیافت آلومینیوم می توان زمینه های اشتغال را فراهم کرد و به رونق اقتصادی کشور کمک کرد.


مرکز حامی بازیافت خریدار ضایعات الکترونیکی

بهترین راه برای خلاص شدن از شر ضایعات آلومینیوم و سایر ضایعات الکترونیکی و کمک به حفاظت از محیط زیست، فروش محصولاتی است که هیچ کارکرد یا قابلیتی ندارند، با توجه به اینکه محل ناشی از دفن زباله می تواند برای محیط زیست و منابع طبیعی مضر و سلامت مردم را به خطر می اندازد، با استفاده از فروش ضایعات می توان در زیباسازی و حفظ محیط زیست تلاش کرد.
مرکز حامی بازیافت خریدار زباله های الکترونیکی، فرصتی را برای بازیافت فراهم می کند و در این رابطه به حفظ منابع طبیعی کمک می کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید