بازیافت خازن های تانتالیوم

خازن تانتالیوم

خازن های تانتالیوم چیست؟

امروزه خازن تانتالیوم به طور گسترده ای در طراحی های الکترونیکی استفاده می شود. خازن های تانتالیوم خازن هایی با ظرفیت بالا هستند، بنابراین این نوع خازن به دلیل اندازه و ظرفیتی که دارد در بسیاری از دستگاه های الکترونیکی کاربرد فراوانی دارد.

خازن تانتالیوم مانند خازن الکترولیتی است، اما استفاده از تانتالیوم در ساختار خازن این امکان را به وجود آورده است که ظرفیت بسیار بالایی برای حجم مشخصی داشته باشد.

استفاده گسترده از خازن های تانتالیوم به طور کلی در مواردی است که اندازه کوچک و ظرفیت بالا مورد نیاز است. به عنوان یک مزیت، خازن های تانتالیوم به طور گسترده در صنعت استفاده می شود.

خازن الکترولیتی تانتالیوم یک خازن الکترولیتی، جزء غیرفعال مدارهای الکترونیکی است. این خازن شامل یک گلوله از فلز متخلخل تانتالیوم به عنوان آند است که با یک لایه اکسید عایق پوشانده شده است که دی الکتریک را تشکیل می دهد و توسط یک الکترولیت مایع یا جامد به عنوان کاتد احاطه شده است.

خازن های تانتالیوم برای چه مواردی استفاده می شوند؟

اگرچه خازن‌های تانتالیوم معمولاً به یک دستگاه محافظ خارجی برای جلوگیر  از مشکلات ناشی از حالت خرابی به یک دستگاه ایمنی خارجی نیاز دارند، اما در مدارهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. برخی از آن ها عبارتند از کامپیوترهای شخصی، لپ تاپ، دستگاه های پزشکی، تقویت کننده های صوتی، مدارهای خودرو، تلفن های همراه و سایر دستگاه های نصب سطحی (SMD).

خازن های تانتالیوم چه ویژگی هایی دارند؟

خازن های تانتالیوم زیر مجموعه ای از خازن های الکترولیتی هستند. استفاده از تانتالیوم یک لایه دی الکتریک بسیار نازک ایجاد می کند. این منجر به مقدار ظرفیت خازنی بالاتر در حجم، پاسخ فرکانسی برتر در مقایسه با بسیاری از انواع دیگر خازن ها و پایداری عالی در طول زمان می شود.

خازن تانتالیوم

فلز تانتالیوم

تانتالیوم یک فلز نقره ای براق است که در حالت خالص نرم و در صورت داشتن لایه اکسیدی در برابر خوردگی مقاوم است. این ماده در کاربردهایی با دمای بالا مانند موتور هواپیما استفاده می شود.

تانتالیوم در تجهیزات الکتریکی مانند خازن ها؛ برای زباله های جراحی و جابجایی مواد شیمیایی خورنده استفاده می شود. به ندرت به عنوان یک ماده آلیاژی استفاده می شود زیرا تمایل به خوردگی فلزات دارد.

تانتالیوم در برابر خوردگی مقاوم است و در برابر حملات شیمیایی تقریباً غیر قابل نفوذ است، به همین دلیل است که در صنایع شیمیایی از آن استفاده می شود، به عنوان مثال در مبدل های حرارتی در دیگهای بخار که اسیدهای قوی تبخیر می شوند.

اثرات تانتالیوم بر سلامتی و محیط زیست

استنشاق، خوردن یا جذب تانتالوم از طریق پوست برای سلامتی مضر است. عنصر تانتالیوم می تواند باعث تحریک چشم و پوست شود. این ماده همچنین غشای مخاطی و مجاری تنفسی را تحریک می کند. البته تاکنون گزارشی مبنی بر اثرات منفی تانتالیوم بر کارگرانی که با عنصر تانتالیوم سروکار دارند گزارش نشده است.

دوزهای بالای تانتالیوم آسیب به دستگاه تنفسی در موش ها را نشان داده است. تانتالیوم فلزی ساکن است و در تماس با پوست حرکت نمی کند.

انتشار این ماده در محیط زیست مجاز نیست مگر در شرایط خاص و داشتن مجوز. در واقع برای جلوگیری از آلودگی محیط زیست، از انتشار اکسید تانتالیوم (تانتالوم) نیز جلوگیری می شود.

بازیافت خازن های تانتالیوم

چون این نوع خازن ها حاوی نقره می باشند، می توان از خازن های تانتالیوم، نقره را با روش اسید نقره و روش شیمیایی بازیافت نمود.

حامی بازیافت خریدار قطعات الکترونیکی غیر قابل استفاده، اسقاطی و دور انداختنی شما است. برا کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان حامی بازیافت تماس حاصل فرمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس بگیرید