بازیافت باتری ساعت

بازیافت باتری ساعت

Background image of lithium batteries of various sizes


نحوه بازیافت نقره از باتری ساعت

یکی از دلایل افزایش سود حاصل از خرید زباله های الکترونیکی، تلفن همراه و رایانه وجود فلزات گرانبها مانند طلا، نقره و مس در آنهاست. در واقع، یکی دیگر از زباله های الکترونیکی مهم که بازیافت آن به بازیافت نقره فلزات گرانبها مربوط می شود، بازیافت باتری ساعت است. تا 15 تا 40 درصد وزن باتری های ساعت حاوی نقره است، در این مقاله نحوه بازیافت نقره از باتری ساعت را برای شما خواهیم نوشت.

انواع باتری ساعت

باتری برای شارژ انواع وسایل مانند ساعت مچی، سمعک، ساعت دیواری و حتی هواپیمای جت استفاده می شود. به طور کلی انواعی از باتری ها وجود دارند که پس از پایان عمر آنها با خرید آنها و بازیافت باتری ساعت می توان نقره را استخراج کرد، البته حتی برخی از باتری های ساعت دارای فلز طلا هستند که بسیار کمیاب است.

باتری های ساعت در حال استفاده شامل انواع زیر است.

  • باتری های لیتیومی
  • باتری های روی منگنز
  • باتری های روی-هوا
  • باتری های اکسید نقره


باتری های اکسید نقره

این نوع باتری علاوه بر استفاده در ساعت، برای شارژ شمع ها و حتی باتری های اکسید نقره به مقدار زیاد برای هواپیماهای جت استفاده می شود.

مقدار نقره موجود در باتری ساعت

به طور کلی اکثر باتری های اکسید نقره از وزن 15 تا 40 درصد نقره دارند و کم یا زیاد بودن این درصد بستگی به سازنده دارد که می توانید با مراجعه به کاتالوگ محصولات سازنده در مورد نقره موجود در باتری ساعت مطلع شوید.

وجود جیوه در باتری های ساعت

علاوه بر نقره، حتی در ساعت‌های دارای باتری از نوع اکسید نقره، جیوه‌ای وجود دارد که پس از بازیافت باتری ساعت به دست می‌آید که فلزی سمی است و تنها چند میلی‌گرم از آن می‌تواند باعث مسمومیت شود.

نحوه بازیافت نقره از باتری ساعت

همانطور که می دانید برای استخراج طلا از سیم کارت، استخراج طلا از قطعات کامپیوتر، برد مدار موبایل باید اطلاعات کافی در این زمینه داشته باشید تا از اسید نیتریک یا آب مقطر به اندازه کافی استفاده کنید. با این حال، با دنبال کردن مراحل زیر، می توانید به صورت دستی فلز نقره را از ضایعات باتری ساعت استخراج کنید. البته اگر مبتدی هستید بهتر است به یک آموزشگاه معتبر بروید و آموزش های مورد نیاز خود را دریافت کنید، سپس این مراحل را انجام دهید.

  • با استفاده از انبردست، باتری های اکسید نقره را باز کنید تا پودر داخل آن خارج شود.
  • حتی با شستشوی باتری های شکسته با آب می توانید پودر را از بدنه فلزی باتری خارج کنید.
  • تمام پودر باتری را در مخزن تقطیر بریزید و آن را در کوره گرم کنید تا جیوه تقطیر شود.
  • در ادامه محلول بدون جیوه است که می توانید آنرا در اسید نیتریک حل کنید تا فلز نقره از آن استخراج کنید که البته باید میزان درصد اضافه کردن اسید نیتریک را بدانید.
  • در پایان می توانید نقره حل شده اسید نیتریک را با استفاده از روش های کلرید نقره و همچنین روش سمنتاسیون با مس استخراج کنید.
بازیافت باتری ساعت

حامی بازیافت خریدار قطعات الکترونیکی غیر قابل استفاده، اسقاطی و دور انداختنی شما است. برا کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان حامی بازیافت تماس حاصل فرمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید