بازیافت لامپ ال ای دی و کم مصرف


بازیافت لامپ ال ای دی و کم مصرف

به دلیل وجود مقدار زیادی فلزات سنگین مانند جیوه، نئون، زنون و سدیم، لامپ های کم مصرف علیرغم نوردهی بالا، برق کمتری مصرف می کنند، اما با شکستن لامپ ها، جیوه در محیط و هوا منتشر می شود و این می تواند صدمات و خطرات جبران ناپذیری را برای محیط‌زیست به همراه داشته باشد. این لامپ ها در حال حاضر به عنوان زباله در محیط زیست رها می شوند، در حالی که حاوی فلزاتی مانند رادیوم، مس، طلا و نقره هستند و به همین دلیل بازیافت لامپ ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

استفاده از لامپ های LED و لامپ های کم مصرف به عنوان منابع اصلی روشنایی در مکان های مختلف مورد توجه است. اما استفاده گسترده از این لامپ ها به طور طبیعی مانند سایر زباله های الکترونیکی حجم زیادی دارد که در سال های اخیر رو به رشد بوده است.

زباله های پولساز ؛ چرا بازیافت لامپ درآمد زا است؟

اصولاً اگر انواع لامپ‌ها، رایانه‌ها، تلویزیون‌ها، دستگاه‌های صوتی و فکس، لامپ‌های الکتریکی، تلفن‌های همراه، تجهیزات صوتی و باتری‌ها به دلیل خرابی از بین بروند، اما بسیاری از این محصولات قابل استفاده مجدد با روش‌های سازگار با محیط زیست هستند به گونه ای که کمترین آسیب را به اکوسیستم وارد کنند زیرا حاوی مواد گران قیمت هستند.

به عنوان مثال می توان لامپ های ال ای دی، فلورسنت و نئون و لامپ های کم مصرف را بازیافت کرد و در طی فرآیند بازیافت انواع لامپ ها، شیشه و فلز جیوه را از آنها جدا کرد و به عنوان مواد مصرفی در کارخانه های دیگر استفاده کرد.

بازیافت لامپ های کم مصرف از بازگشت فلزات سنگین به محیط زیست جلوگیری می کند. از طرفی این لامپ ها ارزشمند هستند و حدود 93 درصد از لامپ های کم مصرف قابل بازیافت هستند. زیرا این لامپ ها 94 درصد شیشه، 5 درصد فلز و پلاستیک و 1 درصد پودر جیوه و فسفر دارند که می توان از بازیافت آنها درآمدزایی کند.

کدام لامپ ها را می توان بازیافت کرد؟

تقریباً همه لامپ ها برای بازیافت مناسب هستند، از جمله:

  • لامپ های فلورسنت و نئون
  • لامپ های کم مصرف
  • لامپ های ال ای دی


بازیافت لامپ های ال ای دی و بازیافت لامپ های کم مصرف چگونه است؟

در مرحله اول زباله هایی مانند لامپ، باتری، کارتریج، سیم و کابل، نمایشگر، کامپیوتر و لوازم خانگی از طریق غرفه های بازیافت یا مراکز جمع آوری زباله جمع آوری شده و سپس برای جمع آوری جداگانه زباله به محل منتقل می شوند. پس از شکافتن و جدا شدن، قطعات وارد ماشین آلات زباله می شوند.

در مراحل اولیه، برد لامپ های کم مصرف و سوکت لامپ های معیوب جدا می شوند. این تابلوها دوباره در فروشگاه های برق به فروش می رسند. علاوه بر این در داخل لامپ های شکسته خازن های مسی کوچک و ترانسفورماتورهای مختلف وجود دارد که از لامپ ها نیز جدا شده اند.
در خط جداسازی لامپ ال ای دی، دستگاه انتقال، دستگاه جداسازی و میز جداسازی متحرک وجود دارد که پس از ورود لامپ ها به خط، قطعات آن جدا شده و در خروجی، قطعات آلومینیوم، پلی کربنات، PBT جدا شده و برای تولید محصولات جدید مورد استفاده قرار می گیرد.

ملاحظات زیست محیطی برای بازیافت لامپ

زباله‌های الکترونیکی به مجموعه‌ای از قطعات سخت‌افزاری رایانه‌ها و تجهیزات الکترونیکی و دستگاه‌هایی مانند تلفن همراه اطلاق می‌شود که به هر دلیلی غیرقابل استفاده شده‌اند و امروزه به عنوان یکی از منابع آلودگی محیط زیست شناخته می‌شوند.

لامپ یکی از وسایل الکترونیکی است که در آن از فلز سنگین جیوه استفاده می شود و اگر لامپ های شکسته جمع آوری نشوند و وارد محیط زیست شوند، خطرات جدی را به دنبال خواهد داشت. به گفته کارشناسان محیط زیست، جیوه در لامپ های مهتابی می تواند 30000 لیتر آب را آلوده کند.
بازیافت لامپ های کم مصرف از بازگشت فلزات سنگین به خاک جلوگیری می کند، ورود آنها به محیط می تواند خطرات زیادی را به همراه داشته باشد. هدف اصلی از راه اندازی این سایت مدیریت بهینه زباله های الکترونیکی، پیشگیری از خطرات زیست محیطی و آلودگی خاک، به حداقل رساندن زباله های سمی شهری و کاهش دفن زباله های قابل بازیافت و استفاده مجدد با در نظر گرفتن مشکلات زیست محیطی، اجتماعی و اقتصادی است. .
لامپ های فلورسنت معمولی و کم مصرف حاوی گازهای کمیاب و فلزات سنگین مانند جیوه، نئون، زنون و سدیم هستند.

بنابراین پس از استفاده، لامپ های فلورسنت و کم مصرف جزء زباله های ویژه محسوب می شوند و باید به روش های خاصی جدا و بازیافت شوند. همچنین باید مراقب بود که این لامپ ها قبل از بازیافت نشکنند و خرد نشوند تا از انتشار محتویات آنها در محیط جلوگیری شود. در این راستا لامپ های سوخته در محل تفکیک زباله های الکترونیکی جمع آوری شده و پس از خرد شدن و پودر شدن با روش مناسب، فلزات سنگین سمی بازیافت می شوند. همچنین این روش علاوه بر اقتصادی بودن، برای محیط زیست نیز مفید است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید