مزایای بازیافت زباله های الکترونیکی

benifit waste

benifit waste


بازیافت زباله های الکترونیکی مزایای زیست محیطی زیادی دارد. زباله های الکترونیکی (E-Waste) کلمه ای است که برای شناسایی هرگونه تجهیزات الکترونیکی که به دلیل شکسته شدن، ناخواسته بودن، نزدیک شدن به پایان عمر یا عدم استفاده از آن دور انداخته شده است، استفاده می شود. تجهیزات و اجزای الکترونیکی که زباله های الکترونیکی را می سازند عبارتند از کامپیوتر، چاپگر، تلفن، تلویزیون، استریو و غیره. مکان‌های تجاری همچنین دارای زباله‌های الکترونیکی مانند دستگاه‌های دیالیز شکسته، صندلی‌های ماساژ، تجهیزات تصویربرداری، اتوکلاو و غیره هستند. می‌توانید زباله‌های الکترونیکی روزمره را به گروه‌های زیر تقسیم کنید:

لوازم خانگی
دستگاه های ارتباطات و فناوری اطلاعات
تاسیسات الکترونیکی
تجهیزات اداری و پزشکی
دستگاه های سرگرمی خانگی


در دنیای فناوری امروز، تعریف زباله الکترونیکی ممکن است لزوماً به معنای محصولات شکسته یا منسوخ نشده باشد که از کار افتاده اند. پیشرفت‌های تکنولوژیکی برخی از تجهیزات الکترونیکی را حتی زمانی که در شرایط عالی قرار دارند، تبدیل به زباله‌های الکترونیکی کرده است. به VCR ها فکر کنید که سال ها پس از ورود دستگاه های DVD به بازار وجود دارند. زمانی که تولیدکنندگان فکر می‌کنند می‌توانند یک نسخه بهبودیافته از یک محصول بسازند، نسخه‌های قبلی ممکن است به زباله‌های الکترونیکی تبدیل شوند.

اگر به آمار زباله های الکترونیکی در طول سال ها نگاه کنید، اعداد فوق العاده بالا هستند و درصد قابل توجهی از دستگاه های الکترونیکی ناخواسته اما کارآمد هستند. به عنوان مثال، شرکت های تلفن همراه برای افزایش فروش، تلفن های همراهی را تولید می کنند که بیش از دو سال دوام نمی آورند. زباله های الکترونیکی یکی از مشکلات زیست محیطی به طور گسترده در حال رشد در سطح جهان است، بنابراین مقرراتی برای نظارت بر دفع زباله های الکترونیکی پسماند وضع شد.

بازیافت الکترونیکی ایمن مزایای قابل توجهی از بازیافت زباله های الکترونیکی برای اقتصاد جهانی به طور کلی ایجاد می کند. بازیافت الکترونیکی حتی می تواند از فضای شخصی شما شروع شود و به دفاتر و شرکت های تولیدی قابل توجهی برسد.

benifit waste
benifit waste

اثرات زباله های الکترونیکی بر محیط زیست و ایمنی

هنگامی که به مزایای بازیافت زباله های الکترونیکی می پردازید، دانستن تأثیرات این زباله ها بر محیط زیست و ایمنی موجودات زنده ضروری است. در اینجا خلاصه ای از چند نتیجه کلی آورده شده است:

بیشتر وسایل الکترونیکی حاوی عناصر سمی مانند سرب، نیکل، روی و کروم هستند. انتشار این ماده در محیط زیست در هنگام مواجهه انسان با آن چه از طریق لمس و چه از طریق دهان، مشکلاتی را برای سلامتی ایجاد می کند.
دفع نادرست این زباله ها با سوزاندن باعث انتشار گازهای سمی در جو می شود و به لایه های جوی آسیب می رساند.
زباله های الکترونیکی که در محل های دفن زباله دفع می شوند به آب های زیرزمینی نفوذ می کنند و مشکلاتی را برای حیوانات خشکی و دریایی ایجاد می کنند. بسیاری از ماهی هایی که به دلایل غیر طبیعی می میرند حاوی برخی از این مواد سمی در سیستم خود هستند.
ایجاد مشکلات عصبی، تولید مثلی و سایر مشکلات بیولوژیکی برای انسان هایی که هر ماده ای را با زباله های الکترونیکی استنشاق، مصرف یا بلع می کنند.
زباله های الکترونیکی برخی از مناطق جغرافیایی را برای انسان و سایر حیوانات سمی کرده است، زیرا تنها هدف آنها استفاده به عنوان محل تخلیه است.
سطوح بالای مواد سمی زباله های الکترونیکی در خاک گیاهان را می کشد و برداشت کشاورزی را کاهش می دهد. بدون صنعت کشاورزی قوی، هم انسان ها و هم حیوانات از کمبود غذا رنج می برند.
تغییرات جوی ناشی از گازهای سمی منجر به تغییرات اقلیمی مانند گرم شدن کره زمین می شود.
حتی با افزایش مشکل زباله های الکترونیکی، صنعت بازیافت نیز رشد قابل توجهی داشته است. شما می توانید مناطق مختلفی را در سطح جهانی که به بازیافت زباله های الکترونیکی اختصاص داده شده است و برای صدها هزار نفر در سراسر جهان شغل ایجاد می کنند، شناسایی کنید. کشوری مانند چین تقریباً 70 درصد از نیازهای بازیافت زباله های الکترونیکی جهان را تامین می کند. در غیر این صورت، بدون بازیافت مناسب، بسیاری از این ضایعات به دست فروشندگان ضایعات فلزی می رسد.

همانطور که در این مقاله خواهید دید، سطح قابل توجهی از سود می تواند از بازیافت مناسب حاصل شود. نه تنها باعث بهبود محیط زیست می شود، بلکه جوامع نیز از خطرات بهداشتی ناشی از این زباله ها محافظت می شوند. در زیر می توانید برخی از مزایای زیست محیطی بازیافت زباله های الکترونیکی را بیابید:

مزایای زیست محیطی بازیافت زباله های الکترونیکی

 1. کاهش استخراج منابع ویرجین
  اکثر قطعات الکترونیکی حاوی مواد معدنی و عناصر فلزی هستند که باید از میدان های معدنی مختلف در سراسر جهان استخراج شوند. استخراج مداوم منابع سریع است و منجر به تخلیه آنها می شود و بر محیط زیست تأثیر منفی می گذارد.

اگر به آمار مواد معدنی درگیری از مناطقی در کنگو و اطراف آن نگاه کنید، استخراج غیرقانونی معادن در حال افزایش است و اثرات آن بر رفاه کلی مناطق خوشایند نیست. هنگامی که اجزای الکترونیکی مانند بردهای مدار را بازیافت می کنید، مقدار قابل توجهی از این عناصر مانند قلع، طلا، پالادیوم، مس و نقره از زباله های الکترونیکی برداشت می شوند.

به عنوان مثال، برداشت قلع از قطعات الکترونیکی درصد قابل توجهی از قلع استخراج شده از منابع زیرزمینی را کاهش می دهد. تصور کنید: شما می توانید 40-800 برابر طلا و 30-40 برابر مس بیشتر از 1 تن تخته مدار نسبت به استخراج 1 تن سنگ معدن بدست آورید.

 1. یک منبع دوستدار محیط زیست از منابع برای تولیدکنندگان فراهم می کند
  هر بار که یک دستگاه الکترونیکی جدید خریداری می کنید، ترکیب فلزی و پلاستیکی آن از منبعی در جایی است. وقتی قدیمی‌ها بیرون ریخته می‌شوند، تأثیر منفی دو چندان می‌شود: باید منابع فلزی و پلاستیکی بیشتری حفر شوند و زباله‌ها به محیط زیست آسیب می‌رسانند. در عوض، بازیافت ایمن وسایل الکترونیکی ناخواسته به این معنی است که محیط را از استثمار بیش از حد محافظت می‌کنید و همچنین آن را از زباله‌های الکترونیکی غیرضروری ایمن می‌کنید.

از آنجایی که زباله های الکترونیکی به آسانی تجزیه نمی شوند، تخلیه این عناصر فلزی به جای استفاده مجدد از آنها، تنها به خطرات زیستی برای محیط زیست و انسان می افزاید. بازیافت صحیح زباله های الکترونیکی به این معنی است که تولیدکنندگان منبع سازگار با محیط زیست از مواد فلزی و پلاستیکی برای تولید دستگاه های جدید دارند. به عنوان مثال، هارد دیسک ها را می توان به شمش آلومینیوم برای استفاده توسط سازندگان خودرو تبدیل کرد. در نتیجه، شما می توانید کاهش این منابع را کاهش دهید و زباله های الکترونیکی را در محیط زیست کاهش دهید.

 1. جلوگیری از استفاده از محل های دفن زباله
  دفن زباله ها خطرات جدی زیست محیطی هستند و همه موجودات زنده، انسان ها، گیاهان و حیوانات را به طور یکسان تحت تأثیر قرار می دهند. وقتی نتوانید زباله های الکترونیکی خانه یا ساختمان های تجاری خود را به درستی بازیافت کنید، این زباله ها به دست اپراتورهای غیررسمی زباله می رسد که آنها را در محل های دفن زباله می ریزند. پس از مدتی، مواد فلزی، پلاستیکی و سمی موجود در این زباله‌های الکترونیکی شروع به شسته شدن از طریق زمین‌های دفن زباله می‌کنند و به منابع آبی مجاور راه پیدا می‌کنند.

هرچه زباله های الکترونیکی بیشتر باشد که به درستی بازیافت نشده باشند، نیاز به مکان های دفن زباله برای دفع بیشتر است. یکی از مزایای بازیافت زباله های الکترونیکی، کاهش محل های دفن زباله است که اثرات خطرناکی بر محیط زیست به ویژه بدنه های آبی دارد. وقتی زباله‌های الکترونیکی خود را در دست بازیافت‌کنندگان تأیید شده قرار می‌دهید، می‌توانید مطمئن باشید که برای استفاده مجدد از عناصر قابل استفاده مجدد و بازیافت مراقبت‌های لازم صورت می‌گیرد.

 1. بدن آب را از مسمومیت با زباله های سمی محافظت کنید
  همانطور که در بالا مشاهده کردید، محل های دفن زباله مواد شیمیایی سمی را در آب های زیرزمینی آزاد می کنند و این به چاه ها و بدنه های آب شیرین مجاور راه پیدا می کند. قبل از اینکه متوجه شوید، افراد و حیواناتی که از این آب استفاده می کنند، در اثر مسمومیت شیمیایی بیمار می شوند.

بازیافت زباله های الکترونیکی از نفوذ مقدار مناسبی از این عناصر سمی به داخل آب جلوگیری می کند و تضمین می کند که آب تازه و سالم نگه داشته شود. تمیز نگه داشتن آب یکی از مزایای بازیافت زباله های الکترونیکی است.

 1. صرفه جویی در زمین و انرژی
  تولیدات اولیه فلزات از معادن معدنی مقدار قابل توجهی انرژی و زمین مصرف می کند. حفر و حفر چاله در زیر زمین و بایر ماندن این مکان ها به محیط زیست آسیب می رساند. می توانید با ما هم عقیده باشید که زمین با چاله ها و گودال های شکاف، منظره خوشایندی نیست. همچنین، برخی از این حفره‌ها تنها در صورت وقوع باران‌های شدید، زمین‌های اطراف را بی‌ثبات می‌کنند.

بازیافت الکترونیکی می‌تواند به مهار استخراج مداوم معدن کمک کند و به محیط‌بانان جهانی در صرفه‌جویی در انرژی و جلوگیری از هدر رفتن زمین کمک کند. انرژی منبعی است که ما نمی توانیم از آن استفاده نادرست کنیم و صرفه جویی در آن راهی برای تشکر از مادر طبیعت به خاطر هدیه گرانبها و یکی از مزایای بازیافت زباله های الکترونیکی است.

 1. بازیافت زباله های الکترونیکی به کاهش آلودگی هوا کمک می کند
  از جمله مزایای بازیافت زباله های الکترونیکی، توانایی کاهش آلودگی هوا از گازهای سمی است. شما می توانید با اطمینان از بازیافت صحیح دستگاه های الکترونیکی قدیمی و غیر قابل استفاده به جای سوختن مستقیم، سهم خود را در اطمینان از عدم انتشار گازهای سمی در هوا انجام دهید. شاید توجه داشته باشید که از اثرات زباله های الکترونیکی بر محیط زیست، دمای بالا بر روی اجزاء باعث می شود که آنها گازهای سمی را در هوا منتشر کنند که برای موجودات زنده مضر است.

همچنین، فعالیت های معدنی شامل انفجار بر روی سنگ ها و گازهایی مانند دی اکسید کربن، دی اکسید گوگرد و گرد و غبار است. به عنوان مثال، برای 1 تن طلا یا پلاتین، حدود 10000 تن دی اکسید کربن منتشر می شود. بازیافت الکترونیک درصد قابل توجهی از انتشار گازهای سمی را کاهش می دهد و در نتیجه از هوا در برابر آلودگی محافظت می کند.

 1. بازیافت الکترونیکی یکپارچگی خاک کشاورزی را ارتقا می دهد
  بازیافت زباله های الکترونیکی نه تنها از نشت مواد شیمیایی سمی به خاک و سمی شدن آن در اثر رشد گیاه جلوگیری می کند، بلکه از انتشار گازهای سمی و گرد و غبار از طریق معدن به مزارع کشاورزی اطراف نیز جلوگیری می کند. درصد زیادی از جمعیت جهان به کشاورزی به عنوان منبع امرار معاش متکی هستند و اطمینان از حاصلخیزی و ایمن بودن مزارع برای رشد گیاهان برای ارتقای رفاه کلی انسان ضروری است.

به عنوان یکی از مزایای بازیافت زباله های الکترونیکی، ارتقای یکپارچگی خاک، ترویج کشاورزی و رشد منابع سبز طبیعی برای گیاهان، حیوانات و انسان ها است. یک محیط سبزتر منجر به هوای تمیزتر و خانه ایمن تر برای همه می شود.

 1. کاهش خطرات بهداشتی بر محیط زیست

بازیافت صحیح زباله های الکترونیکی به محافظت از محیط زیست در برابر مواد خطرناک و سمی کمک می کند که می تواند به افرادی که از این منابع طبیعی استفاده می کنند آسیب برساند. با بازیافت ایمن زباله های الکترونیکی می توانید از خطرات زیست محیطی ناشی از شسته شدن فلزات، گازهای سمی و گرد و غبار ناشی از معادن و سوزاندن زباله ها جلوگیری کنید.

 1. ترویج منابع شیلات
  زباله های الکترونیکی ترکیب پیچیده ای از سموم مختلف هستند که وقتی در محل های دفن زباله ریخته می شوند، به داخل آب می روند و ماهی ها و دیگر حیوانات آبی را می کشند. مقدار قابل توجهی سرب، مس، جیوه، کادمیوم و سایر مواد کشنده وجود دارد که در نهرها و رودخانه ها نفوذ می کند و در نهایت زندگی آبی را از بین می برد. به عنوان مثال، جیوه یک سم عصبی است که می تواند در عرض چند دقیقه از بین ببرد. مطالعات اخیر دانشمندان نشان داده است که ماهی‌های مرده یافت شده در رسوبات روی دریا و بستر آب حاوی مقادیر بالایی جیوه هستند که مشخص شده است از فعالیت‌های انسانی در اطراف بدنه‌های آبی می‌آیند.

بازیافت زباله های الکترونیکی به کاهش مسمومیت با آب کمک می کند و آن را برای حیوانات و گیاهان آبی تازه می کند. در نتیجه، شما به حفظ اکوسیستم آب شیرین برای گیاهان، حیوانات و حتی افرادی که به عنوان منابع امرار معاش به آنها وابسته هستند، کمک می کنید.

 1. در دسترس بودن منابع بیشتر در بازیافت
  اکنون متوجه شده اید که سایت های بازیافت زباله های الکترونیکی زیادی در سراسر جهان وجود دارد. همانطور که زباله های الکترونیکی بیشتری به این بازیافت ها تحویل داده می شود، آنها می توانند منابع به راحتی در دسترس را تحویل دهند. هرگاه وسایل الکترونیکی را که منسوخ می‌دانید دور می‌اندازید، اینها منابع خالص بیشتری نسبت به شروع از صفر تا استخراج و پالایش می‌دهند.

یک مثال خوب، مقدار مس و طلایی است که از 1 تن وسایل الکترونیکی نسبت به 1 تن سنگ معدن پیدا می کنید. فرآیند تمیز کردن و استفاده مجدد از آن برای ساخت اجزای دیگر برای محیط زیست آسان‌تر است و بیش از حفاری مایل‌ها و مایل‌ها از زمین تولید می‌کند. یکی از مزایای بازیافت زباله های الکترونیکی است. فلزات جمع آوری شده از اجزای زباله الکترونیکی فقط نیاز به ذوب شدن به شمش دارند و سپس آماده استفاده هستند. بسیاری از دستگاه های الکترونیکی که زباله به حساب می آیند را می توان با چند ارتقاء مجدداً استفاده کرد.

نتیجه


مزایای بازیافت زباله های الکترونیکی بسیار زیاد است و تأثیر آن بر محیط زیست قابل توجه است. شما نمی توانید نادیده بگیرید که بازیافت مناسب چیزی است که هر شرکتی باید از آن استقبال کند. با این حال، زمانی که بازیافت‌کنندگان غیررسمی بازیافت زباله‌های الکترونیکی را به دست می‌گیرند، نتایج بر محیط‌زیست و افرادی که در آن مناطق کار می‌کنند تأثیر منفی می‌گذارد. از موارد مسمومیت، عفونت های پوستی و مشکلات عصبی، می توانید آماری در مورد افرادی که از اثرات بازیافت و دفع نادرست زباله های الکترونیکی رنج می برند، مشاهده کنید.

برای کاهش اثرات زباله چه باید کرد؟ می‌توانید برای کاهش تجمع زباله و راه‌های ایمن‌تری برای جمع‌آوری دستگاه‌های شکسته و منسوخ و هدایت شرکت‌های دارای گواهینامه بازیافت زباله‌های الکترونیکی مانند حامی بازیافت، از دستگاه‌های خود استفاده کنید. حتی می‌توانید در شرکت، محله یا با دوستانتان ابتکاری برای داشتن قطعات الکترونیکی که برای جمع‌آوری ایمن در یک مکان برای بازیافت ایمن استفاده می‌شوند، شروع کنید.

بازیافت مناسب با شما شروع می شود، زیرا به سایر ذینفعان صنعت الکترونیک می رسد. اگر وسایل الکترونیکی خود را به سطل زباله یا زباله بیندازید، به احتمال زیاد در محل دفن زباله ها قرار می گیرند، چیزی که دوستداران محیط زیست سعی می کنند از آن اجتناب کنند.

benefit waste 3
benefit waste 3

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس بگیرید